A PROSIGN színekkel foglalkozó cikksorozatában megismerkedhet a színek előnyeivel és veszélyeivel, világtájakon elterjedt kultúrájával. A honlaptervezés, arculattervezés során is színekkel dolgozunk. Szerepük és hatásuk fontos tényező, hiszen akaratunk ellenére befolyásolják döntéseinket. Tudatos használatukkal növelhetjük látogatóink honlapon töltött idejét, vásárlási kedvét.
Bevezetés a szín világába
Amint kinyitjuk a szemünket, azonnal találkozunk a színekkel. Nem kérdés, hogy befolyással vannak-e ránk, hiszen nyitott szemmel 80%-al nő az érzékelésünk. Az érzékeinkre és a testünkre is egyaránt hatást gyakorolnak, így nem csoda, hogy döntéseinket, érzéseinket is befolyásolni tudják. Ha ismerjük hatásukat, bámulatos dolgokra használhatjuk őket a honlap tervezés, arculattervezés, építészet és még számtalan területen egyaránt. Ha tudatlanul vesszük magunkat körül velük, fejfájást, fáradságot vagy étvágytalanságot is okozhatnak. A tudatlan használat egy rossz álomnál, vagy étvágytalanságnál rosszabbat is okozhat egy vállalatnak. Nem csak hatástalan marad a reklám, hanem a terméket sem emelik le a polcról. Mindez egy rosszul megválasztott szín miatt!
A szín tudománya
Amióta világ a világ foglalkoztatja az embereket a szín. A szín a tudomány minden területén kutatás tárgya. Jung szerint a tudatalatti anyanyelve. Max Lüscher svájci pszichológus szerint a vörös, kék, zöld és sárga szín az emberi önértékelés négy alapvető érzésének felel meg. A vörös önbizalmat, a kék elégedettséget, a zöld önbecsülést, a sárga, pedig belső szabadságot jelent. Az ezoterikus tudomány szerint az emberiség fejlődése során fokozatosan gazdagodik a színérzékelés, és szoros összefüggésben van a korszak szellemi szintjével. Szerintük érzésvilágunk, jó közérzetünk a bennünket körülvevő színességből is fakad.
A kínaiak még az ízekkel is összefüggésbe hozzák a színeket. Megfigyelték, hogy a kéket kedvelők sózzák az ételt, míg a zöldet szeretők édesszájúak, az ibolyaszínt választók, pedig a keserűt szeretik. Akinek a vörös a kedvence, egészen biztos, hogy szereti az erőset. A kínaiak az építészetbe is belevették a színek használatát. Az ősi kínai művészet ugyanis azt tanítja, hogy mindenki a számára fontos színekkel gazdagítsa lakásának jelentős részeit.
Honlap tervezés, arculat tervezés során számolunk a színek jelentőségével! Ismerjük őket, és az Ön szolgálatába állítjuk hatásukat! Vegye fel velünk a kapcsolatot most, vagy nézze meg szolgáltatásainkat, ahol bővebb felvilágosítást kap tevékenységeinkről!
Néhány országban a biztosítótársaságok is rájöttek egy érdekességre. A piros autót választók általában agresszívabbak, ezért ezt a színt választó autótulajdonosoktól magasabb biztosítási díjat kérnek.
A tipográfia területén is aktívan használják a színeket. Kiadványok készítésénél ugyanis nem csak a betűk jutnak szerephez, hanem a képek és egyéb kiegészítők is. Segítségükkel éri el a tervező a célközönség megszólítását, a megfelelő hangulat kialakítását, a szem megfelelő irányba terelését. A tipográfia tudománya évezredes tapasztalatokon alapul. Ez idő alatt az emberi érzékelés figyelembevételével olyan rendszert sikerült kialakítani, ami az olvasó kényelmét szolgálja, így érve el a kiadvány sikerét.
Eltérő kultúrák, különböző hatások
Ugyan mindenkire hatással vannak a színek, eltérő kultúrákban egy-egy szín különböző jelentéssel bír. Ezt a tényt néha elfelejtik még a cégek marketingesei. A következmény veszteség, amit a terjeszkedő társaság szenved el. Ez történt a McDonald?s-al is Japánban. Eleinte nem értették, mi bajuk van az embereknek a reklámbohóccal. A megoldás kézenfekvő: a keleti kultúrákban a fehér a gyász színe. Én se szívesen falatoznék a fekete kaszással egy étteremben.
Tehát míg a keleti kultúrákban a fehér, addig nyugaton a fekete a gyász színe. A vörös és a sárga szimbolikája szintén eltérő. A kereszténység számára a vörös Krisztus szenvedéseit, a sárga Júdás árulását, tehát a gyávaságot jelképezi. Ugyanakkor Kínában a vörös szín szerencsehozó jelentéssel bír, a sárga, pedig kizárólag a császárt illeti meg.
Iratkozzon fel hírlevelemre, ahol olyan hasznos tippeket olvashat, amit nem mindenkivel osztok meg!